• Жовтень

    7

    2019
  • 600
Види геотекстилю: функції і застосування в будівництві

Види геотекстилю: функції і застосування в будівництві

Геотекстиль – синтетичний матеріал, який характеризується хорошою проникністю. Він покращує характеристики грунту, застосовується для відділення, фільтрації, осушення, захисту і зміцнення складу. Сучасний підхід до створення інфраструктурних об’єктів цивільного та комерційного призначення в обов’язковому порядку передбачає використання цього матеріалу.

Види геотекстилю

Полімери, що становлять основу матеріалу, зокрема поліестер або поліпропілен, за способом виготовлення поділяються на кілька видів:

ткані;

неткані;

трикотажні.

Тканий

Найбільш поширений вид. Його особливість в тому, що створений він за принципом плетіння, що характерний і для геотекстилю, використовуваного для пошиття одягу.

Візуально видно два набору паралельних ниток. По довжині йде основна лінія, а перпендикулярно – другорядна.

Нетканий

Передбачається наявність безперервної нитки або волокон, пов’язаних механічним, термічним або хімічним методом. Часто зустрічається комбінування цих способів по створенню геотекстильного матеріалу, що дає високі характеристики геотекстилю.

За товщиною відрізняється нетканий геотекстиль з хімічною обробкою. Він дорівнює 3 мм, в той час як інші методи створення такого матеріалу дають 0.5-1 мм товщини тканини.

Трикотажний

В основі геосинтетики цього виду – переплетення петель рядами по техніці в’язки в поєднанні з ткацтвом.

Це не єдині варіації геотекстилю за способом виготовлення. Відомі також менш затребувані геонети, геосітки, геоелементи, геомембрани, геокомпозіти.

Функціональність

Існує шість основних функцій геотекстилю:

фільтрація;

дренаж;

армування;

захист від здавлювання шляхом створення так званої подушки;

гідроізоляція;

поділ шарів грунту з іншими матеріалами або між собою.

Розглянемо найбільш затребувані.

Розділова функція

Це незамінний матеріал при проведенні дорожніх робіт. Запобігаючи змішування сусідніх шарів грунту, поліпшуються дренажні та міцності покриття.

Найбільш часто геотекстиль розміщують між грунтом і кам’яної основою, шарами землі, геомембрана і пісочно-дренажними матеріалами.

Геотекстиль як фільтр

Інфільтрація відбувається завдяки пористості і проникності матеріалу. Рідина проходить через геотекстиль, не руйнуючи шар грунту, що не розмиваючи його. Прикладом такого використання є дренажна кромка тротуару.

Армована функція

Зменшення межфазного тертя при використанні геотекстилю як бокового обмежувача;

Збільшення межі міцності на розрив відбувається трьома способами:

плоскостно-опорна локація, що перешкоджає переміщенню;

опора мембранного типу для деяких варіантів навантажень.

Ущільнення

Поліпшення міцності при розміщенні геотекстилю між новим і старим шарами асфальту досягається перетворенням геотекстилю в гідроізоляційну мембрану. Вона мінімізує вертикальний приплив води в структуру доріг і тротуарів.

Будівництво – як основна сфера застосування

Геотекстиль є універсальним інженерним рішенням для потреб будівництва.

Дороги

Зміцнення грунту на розтягнення, зрушення, зневоднення дорожнього полотна, при збереженні проникності і розділової функції – обов’язкові параметри будівництва доріг.

Залізничні роботи

Тут застосовуються в основному ткані і неткані різновиди геотекстилю. Вони відокремлюють грунт від нижнього підшарка, забезпечуючи нормальну циркуляцію грунтових вод в районах з нестійким грунтом. Вібрації, викликані рухом поїздів, можуть викликати бічний зсув грунту. Запобігти цьому і покликаний геотекстиль.

Сільське господарство

Геотекстиль допомагає контролювати виникнення бруду на певних ділянках, таких як доріжки, дренажні стоки, напрямки для пересування легкої с/г техники. Для цих цілей відмінно підходить нетканий матеріал.

Дренаж

Фільтрація грунту і іншого гранульованого однорозмірного матеріалу з метою транспортування води дозволяє використовувати геотекстиль для дренажних систем в земельних греблях, на дорогах місцевого та магістрального типу, у водосховищах і т.д.

Водойми

Штучні і природні водойми, такі як озера, річки, канали, потребують захисту берега від ерозії, викликаної плином води або притиранням. Застосовують фільтруючий геотекстиль в поєднанні з природними чи рукотворними зведення, такими як шар трави або висаджені дерева на березі.

© Copyright 2007